نحوه اتصال پرینتر به شبکه و وای فای

نحوه اتصال پرینتر به شبکه و وای فای

طریقه اتصال پرینتر به صورت WiFi

قبل از هر توضیح و آموزشی ابتدا یادآور میشویم که برای اتصال به پرینتر به صورت بیسیم , پرینتر خریداری شده باید قابلیت اتصال به وای فای را داشته باشد , بنا بر این چنانچه نیاز به پرینت گرفتن از اسناد و مدارک خود از راه دور و بدون نیاز به سیستم کابل کشی را دارید , باید در انتخاب و خرید پرینتر خود دقت لازم را داشه باشید .

به عنوان نمونه ایی از پرینترهایی که این قابلیت را دارند میتوان به پرینتر ۴۲۶fdw که ساخت شرکت HP است و هم چنین پرینتر مدل ۲۳۷w که محصول تولیدی کمپانی CANON است اشاره کرد .

برای به اشتراک گذاشتن پرینتر خود در شبکه خانگی یا اداری ممکن است دو گزینه پیش رو داشته باشید , اول اینکه پرینتر شما مستقیما از طریق کابل شبکه به شبکه کامپیوتری وصل میشود و دوم اینکه پرینتر از طریق یک کابل USB به کامپیوتری که در شبکه قرار دارد وصل میشود و سپس از آن طریق در شبکه قرار میگیرد .

چنانچه پرینتر مستقیما به شبکه وصل میشود , مشکل چندانی در قرار دادن آن در شبکه و استفاده از آن را ندارید و به سادگی در سیستم عامل های مک و ویندوز قابل راه اندازی است .

در این حالت پرینتر را از طریق کابل شبکه به مودم , سوییچ و یا روتر شبکه وصل کرده و از طریق IP گرفته شده از شبکه میتوان از آن استفاده کرد .

قرار دادن پرینتر در شبکه

در پرینترهایی که امکان اتصال به صورت wifi را دارند , چنانچه بخواهید آن ها را در شبکه به اشتراک بگذارید , بسته به مدل و نوع پرینتر باید به SSID و یا Access Point مودم وصل شوند .

برخی از پرینترها با داشتن صفحه نمایش این کار را راحت تر کرده اند و در دیگر مدل ها از طریق CD نصب پرینتر و دفترچه راهنمای پرینتر , میتوان به سادگی و با مطالعه آن اقدام به اشتراک پرینتر در شبکه کامپیوتری خود کنید .

در پرینترهایی که امکان اتصال مستقیم به شبکه را ندارند , کار کمی متفاوت تر است . برای شبکه کردن پرینتر , ابتدا پرینتر را از طریق یک کابل USB به کامپیوتری که در شبکه قرار دارد وصل کنید .

به تنظیمات کنترل پنل کامپیوتر بروید و تنظیمات مربوط به HOME GROUP را انجام دهید , از طریق پسورد داده شده home group را ایجاد کنید و پرینتر مورد نظر را انتخاب و گزینه share آن را فعال کنید .

حال از طریق لپ تاپ و یا کامپیوترهایی که به شبکه وصل هستند به قسمت home groupe رفته و به آن وصل شوید . کار در این جا به اتمام رسیده و میتوانید اقدام به چاپ از طریق پرینتر کنید .

اتصال پرینتر به وای فای

با پیشرفت تکنولوژی امکان اتصال شبکه های بی سیم مانند وای فای به پرینتر امکان پذیر شده است.

 چاپگرهای وایرلس به طور چشمگیری پر طرفدار میباشند زیرا میتوانید به سادگی موارد چاپی را به اشتراک بگذارید و یا با اتصال وای فای اسناد و فایل های خود را پرینت نمایید .

برخی از پرینترهای موجود در بازار علاوه بر اتصال به شبکه , این قابلیت را دارند که بدون نیاز به شبکه کامپیوتری و مودم , بتوانند اسناد دریافتی را مستقیما به چاپ برسانند .

این تکنولوژی جدید WiFi-Direct نام گرفته است و بدین صورت است که کاربر میتواند اسناد مد نظر خود را از روی گوشی و یا تبلت هوشمند خود ( این قابلیت کاربردی در لپ تاپ و یا کامپیوتر ندارد ) مستقیما به پرینتری که قابلیت وای فای  دایرکت را دارد ارسال کند و از آن ها نسخه چاپی تهیه کند .

طریقه کار با wifi-direct بدین صورت است که پس از خرید پرینتر مورد نظری که این قابلیت را دارد , به بخش تنظیمات مربوط به شبکه پرینتر رفته و در آن قسمت گزینه wifi direct را انتخاب کنید , سپس حالت آن را بر روی on تنظیم کرده و در قسمت پسورد میتوانید رمز وای فای پرینتر را تغییر داده و آن را ذخیره کنید .

به قسمت وای فای گوشی و یا تبلت خود رفته و وای ای مربوط به پرینتر را پیدا کرده و با وارد کردن رمز عبور به پینتر وصل شوید . به همین راحتی و بدون نیاز به هیچ وسیله رابط دیگری , میتوانید مستقیما از روی گوشی خود , اسناد را برای تهیه نسخه چاپی به پرینتر ارسال کنید .

مهرداد
ارسال دیدگاه