نگهداری از کارتریج پرینتر

نگهداری از کارتریج پرینتر

کارتریج پرینتر

پرینترها برای چاپ متون , اسناد و تصاویر از یک منبع تامین رنگ که در درون دستگاه تعبیه شده است کمک میگیرند . تونر در پرینترهای لیزری و کارتریج در پرینترهای جوهر افشان وظیفه تامین رنگ برای چاپ را بر عهده دارند .

اغلب کارتریج های جوهر افشان به شکل ساده و استوانه ای طراحی میشوند , اما جالب است بدانید که بعضا تا ۸۰ قطعه ریز و درشت در ساخت یک کارتریج جوهر افشان به کار میرود .

در این نوشتار قصد داریم تا شما را از نحوه صحیح نگهداری کارتریج پرینتر جوهر افشان , آگاه کنیم .

برای چاپ تصاویر در یک پرینتر جوهر افشان , قطرات بسیار ریز جوهر از طریق منفذهای بسیار ریزی که در نازل پرینتر تعبیه شده است بر روی سند پاشیده میشود .

در کارتریج ها برای چاپ از سه رنگ اصلی آبی , زرد و قرمز استفاده میشود به همراه رنگ مشکی . در گذشته کارتریج های هر سه رنگ اصلی به هم متصل بودند و در صورت تمام شدن یک رنگ به اجبار باید رنگ های دیگر را هم تعویض میکردید .

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت کارتریج ها , این سه رنگ از هم جدا شده اند و علاوه بر این سه رنگ اصلی از سه رنگ کمکی دیگر برای هر چه بیشتر کردن کیفیت چاپ تصاویر بهره میبرند .

نحوه نگهداری از کارتریج پرینتر

اگر از کارتریج پرینتر خود به خوبی نگهداری کنید تاثیر به سزایی در روان کار کردن دستگاه خواهد داشت و علاوه بر آن در هزینه های مصرفی پرینتر نظیر خرید جوهر صرفه جویی خواهید کرد .

هنگامی که کارتریج جوهر افشان تمام میشود یا نزدیک به تمام شدن است , چنانچه دقت لازم را به عمل نیاورید باعث خشک شدن کارتریج شده و دیگر نمیتوانید از آن استفاده کنید .

بنا براین به محض دیدن آثاری از تمام شدن جوهرهای رنگی یا مشکی , سریعا کارتریج را از پرینتر جدا کرده و طبق اصول صحیح آن را بسته بندی کنید و به نزدیک ترین مرکز تعمیر و شارژ کارتریج مجاز تحویل دهید تا آن را برای شما شارژ کنند .

 

از جمله مواردی که به کارتریج پرینتر آسیب جدی وارد میکند نور مستقیم خورشید است . هرگز کارتریج و دیگر لوازم الکترونیکی را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید .

هرگز کارتریج را تا قبل از استفاده از بسته بندی آن خارج نکنید , چرا که رطوبت موجود در فضا به تدرج آسیب جدی به کارتریج وارد میکند .

کارتریج ها را در دمای بین ۱۵- تا ۳۵ درجه نگهدری کنید چرا که حرارت بالا باعث بیرون ریختن جوهر از کارتریج میشود . مواظب باشید که ضربات سنگین به کارتریج وارد نشود .

خرید کارتریج پرینتر

انتخاب و خرید کارتریج پرینتر امر مهمی است , چرا که سازگاری جوهر خریداری شده با مدل و نوع پرینتر اصل اساسی در خرید آن است . بر روی بسته بندی کارتریج ها نوع و مدل آن ها درج شده است که باید به آن توجه کرد .

چنانچه پرینتر شما سیاه و سفید باشد به مقدار قابل توجهی از هزینه های شما کاسته میشود چرا که جوهر های سیاه و سفید از جوهر های رنگی ارزان تر است .

تهیه و خرید کارتریج قابل شارژ علاوه بر آن که به راحتی در دسترس است به حفظ محیط زیست نیز کمک میکند .

در موقع خرید پرینتر جوهر افشان دقت لازم را داشته باشید چرا که در بعضی از پرینترها قیمت و خرید جوهر اصل اختلاف کمی با قیمت اولیه خرید یک پرینتر است .

اگر کیفیت جوهر خریداری شده قابل تایید نیست میتوانید آن را عودت کرده و مبلغ هزینه شده را دریافت کنید .

شارژ کارتریج

برای شارژ کردن کارتریج ابتدا باید آن را از پرینتر خارج کنید , پس از آن اگر دانش و توانایی شارژ کارتریج را دارید اقدام به شارژ آن کنید در غیر اینصورت اقدام به تهیه یک کیسه یا کیف زیپ دار یک کش حلقه ایی و یک پارچه کرک دار یا کاغذ کاهی کنید .

سپس کارتریج خالی را از پرینتر جدا کنید و داخل کیف قرار دهید , پارچه را با آب نم دار کنید و داخل کیف یا کیسه قرار دهید با کش حلقه ایی در کیسه را محکم تر کنید و آن را به مراکز معتبر شارژ کارتریج تحویل دهید تا کارتریج شما را در اسرع وقت شارژ کنند .

مهرداد
ارسال دیدگاه